10. Januar 2012.

Semenke su dobar izvor masti i u njima leži rešenje za mnoga pitanja vezana za esencijalne masne kiseline. Ko ima zdrave i jake zube, mnoge od ovih semenki može jesti direktno. Međutim postoje veoma tvrde ili previše sitne semenke ( lan, soja, proso...), tako da ih je praktičnije držati par sati u hladnoj vodi, gde će one omekšati i usput nabubreti, a posle toga ih samo treba kašikom direktno iz posude pojesti.
I u ovom slučaju se ne gubi vreme oko pripreme obroka.

Takođe je moguće koristiti zrnevlje u obliku pahuljica ( naravno da treba obratiti pažnju da
se neke najpre izlažu vodenoj pari ).

 

Orah

Preporučuje se desetak komada dnevno za poboljšanje pamćenja jer sadrži mnogo kalijuma. Sadrži velike količine magnezijuma, koji je jako bitan za dobro funkcionisanje nervnog sistema. Sadrži i minimalne količine joda, čijim unosom se normalizuje rad štitne žlezde.

 

Badem

Bogat je masnim kiselinama, koje snižavaju nivo holesterola u krvi. Koristi se kao lek protiv čira na želucu. Veoma je bogat vitaminom E, kalcijumom i cinkom.

 

Lešnik

Koristi se u lečenju proširenih vena i hemoroida. U svom sastavu sadrži značajne količine
kalcijuma, kalijuma i sumpora.

 

Kesten

Posle tri godine, nekako slučajno probah i sirov kesten. A imao sam i sreće da kupim na pijaci, baš kvalitetan, dobro očuvan i krupan kesten. Iznenađenje i za mene, a i za sve kojima sam dao da probaju. Ima ukus nekako, kao orah dok je još u fazi formiranja jezgra. Prelepo, probajte niko se nije pokajao. Poboljšava cirkulaciju, sadrži najmanje masnoća od koštunjavih plodova, a od svih njih, jedino kesten sadrži u sebi vitamin C. Posebno je bogat kalijumom i fosforom.

 

Kikiriki

Ekonomski najprihatljiviji, a ukusan i onima koji vole standardni kikiriki, usoljen i ispečen. Dovoljno je pojesti šaku kikirikija i eto obroka sasvim solidnog. Kikiriki mi dobro dođe da pojedem sa njim beli luk ili papričicu. Ukusno je, bar meni.

 

Brazilski orah

To što ga odlikuje je veliki sadržaj selena. Samo dva oraha su dovoljna da podmire dnevnu potrebu za ovim mineralom. Pored selena koji se smatra antioksidantom, sadrži i drugi antioksidant, vitamin E. Kao i ostali orašasti plodovi, bogat je izvor esencijalnih masnih kiselina.

 

Semenka bundeve – golica

U golici sve esencijalne amino kiseline su zastupljene u odličnom međusobnom odnosu. Šaka golice zadovoljava dnevne potrebe za esencijalnim amino kiselinama. U sebi sadrži dosta cinka, pa se preporučuje muškarcima za poboljšanje rada prostate.

 

Suncokret

Sadrži sve esencijalne amino kiseline u odličnim količinama. Suncokret je pravo bogatstvo minerala, vitamina A i B pa ga zbog toga treba redovno koristiti u ishrani. Veće količine suncokreta izazivaju nadimanje.

 

Pšenica

Sadrži veliku količinu belančevina, baš kao i meso. Ali je treba koristiti kao celo zrno, jer je baš u opni najviše hranljivih sastojaka.

 

Raž

Pored pšenice, jedino raž nema omotač oko zrna (pleva) i po svom sastavu je dosta sličan pšenici.
Raž je dobar u borbi protiv šećerne bolesti i obogaćuje krv gvožđem.

 

Ječam

Oljušteni ječam se naziva geršla. Smanjuje holesterol u krvi, putem nezasićenih masnih kiselina koje sadrži. Sadrži značajne količine sumpora, cinka i joda. Sadrži vitamin E, a što je važno i vitamin B12 koga nema baš u izobilju u namirnicama. Jedna je od najzdravijih žitarica i gotovo da ima univerzalno dejstvo. Poznato je da ječam usporava starenje, leči krvne sudove i smanjuje grčeve u nogama.

 

Ovas

Često se naziva zob. Sadrži jod, cink, bakar, mangan, sumpor i fluor. Dobar je za pročišćenje krvi. Sadrži neophodne sastojke bitne za rast i zaštitu organizma. Iako je najlekovitija žitarica,
gotovo je izbačen iz ishrane ljudi.

Koristi se kao i druge žitarice za proizvodnju pahuljica. Ja nekako nađoh načina, da direktno iz kesice u kojoj je upakovan ode kod mene direktno u usta, a da ga žvaćem bez jogurta i drugih dodataka.
Osim naravno pljuvačke. Mek je za jelo i praktičan i ukusan istovremeno.

 

Proso

Proso stvara lep ten i jača kosu i nokte. Preporučuje se bar jedna kašika dnevno, za preventivno delovanje u slučaju kardiovaskularnih bolesti i bolesti creva. Izrazito je alkalna žitarica lake probavljivosti. Organizmu daje puno energije i zagreva ga. Sadrži sve vitamine grupe B i silicijumovu kiselinu.

 

Heljda

Od mikroelemenata sadrži mikroelemente: jod, cink i brom. Bogat je B vitaminima. Dobar je za osobe koje pate od visokog krvnog pritiska. Heljdu karakteriše laka probavljivost i velika energetska vrednost.
Sadrži rutin, koji kapilare čini elastičnijim.

 

Susam

Sadrži dosta kalcijuma i gvožđa, a dobar je izvor vitamina E.

Iz praktičnosti, direktno iz kese sipati u usta i lagano žvakati. Ukus je divan.

 

Seme lana

Lanene semenke su namirnica koja ima daleko više omega 3 masnih kiselina i biljnih vlakana u svom sastavu od ostalih namirnica.  U ljusci semenki ima sluzi, koja je nosilac lekovitih svojstava lana.
Semenke sadrže dosta belančevina.

Ove semenke se koriste prilikom probavnih smetnji, pokrivaju svojom sluzi razne upale
i snižavaju krvni pritisak. Pomaže u lečenju astme.

Najbolje ih je koristiti tako što manju količinu potopite vodom i ostavite da odstoji preko noći.
Već za sutra je opna semenke omekšala, a smesa upijanjem vode je postala kompaktna masa koju je moguće jesti i kašikom. Kada bi se semenke unosile bez mrvljenja ili umakanja, iskorišćenost hranljivih supstanci bi bila manja, zbog jake opne koju ima semenka.

 

Seme maka

Ljudi se plaše upotrebe ovih sitnih plavičastih semenki zbog njihove veze sa narkoticima. Međutim sazrele semenke nemaju ova svojstva i mogu se u ishrani slobodno koristiti. Seme maka je dobar izvor esencijalnih masnih kiselina. Kako je naporan za veću upotrebu dovoljno je par zalogaja lagano žvakati direktno iz kesice.

 

Soja

Soja sadrži u svom sastavu sve esencijalne aminokiseline. U tim aminokiselinama ima više onih u kojima je sumpor zastupljen u malim količinama. Integralna soja je odličan izvor belančevina i ulja. Pored toga ona je odličan izvor biljnih vlakana i minerala. Sadrži vitamine B, E i D, kalcijum, magnezijum i gvožđe ...

 

Leblebija ( naut )

U sirovom stanju će za mnoge sa lošim zubima i onima koji se žure biti problem za konzumiranje
 ( baš kao i za soju ). Moj način je sledeći; po par zrnaca u usta dok se ,, raskisnu “ u pljuvački,
a onda zubima zgnječiti.  

 

Sočivo

Sadrži dosta belančevina.

Treba imati dosta jake zube da bi se jela u sirovom obliku. Ko to može neka to i čini, a može se ostaviti da prenoći u običnoj vodi i tako omekšano jesti. Mahunarke u koje spada sočivo su poznate
i pod nazivom čistači creva.

 

Pasulj

Mnogi će reći odkud ovde. Međutim, ko ima bar malo zdrave zube neće imati većih problema sa žvakanjem pasulja. Ako se potopi preko noći, sledećeg dana je mekan. Kažu da je teško svarljiv,
ali se ne mora unositi u velikim količinama.

Pomaže kod lečenja šećerne bolesti. Visoko kaloričan je, ali sa malim sadržajem vitamina.

 

Kukuruz

Kao mlad, kukuruz je sirov veoma ukusan, a ja to probao, evo tek posle tri godine. A da ne pričam da sam otprilike istovremeno počeo da koristim i trenutno smrznut ( kao i grašak ) kukuruz šećerac. Sipam u šolju, a on preukusan. Probajte nećete se pokajati, po par zrnaca u ustima se razmrznu, sažvaće se...

 

Pirinač

Tri godine je prošlo kako sam u presnoj ishrani i evo dan pre polumaratona, sam malo jeo i sirov pirinač; nije loše, ne znam zašto ga do sada nisam probao. Kažu da je dobar za metabolizam.

 

Nastaviće se, udopuniće se...

 

 

 

povratak na presnu ishranu





***

www.acakrstic.com | acajovankrstic@gmail.com | tel. 060 611 4000 | adr. Leonarda da Vinčija 20, 18000 Niš