20. Februar 2009.

Postoje rečenice, misli, izreke i razne druge stvari koje nateraju čoveka na razmišljanje, da možda preispita i koriguje to što je bio do tada. Neke ćete prihvatiti zdravo za gotovo, a nad nekim ćete se duboko zamisliti.

Prvo će ti se podsmevati, potom će te ignorisati, onda će se boriti protiv tebe ali ćeš na kraju pobediti, rekao Gandi i bio sto posto u pravu. Barem se nadam da će tako ići ovaj moj život koji se dotiče mnogih stvari,
dosta čudnih za većinu ljudi.

Kad je hrana u pitanju, većinu stvari sam prihvatio ne tražeći dokaz, već samo verujući.
To bi bile, što bi matematičari rekli, aksiome; tvrđenja koja se ne dokazuju.

A i kada bih čekao na dokaz, ko zna koliko bi vremena proteklo, reših da ovaj način ishrane isprobam na sebi, ne ugrožavajući nikog, čak ni bližu okolinu. I sam ne znam da li radim pravu stvar,
ali jedno znam; osećam se odlično.

Oni koji me malo bolje poznaju, znaju da sam čovek koji ne bi išao glavom kroz zid. I sigurno, da sam osetio da mi se kojim slučajem vrti u glavi, da me boli stomak ili klecaju kolena, nešto bih menjao.
Međutim, Bogu hvala sve je OK i teram dalje.

Ono što svima pričam, je moje lično iskustvo, koje želim da prenesem onima koje to interesuje, nikako da preterano savetujem, niti da lečim ljude. Ja sam jedno eksperimentalno biće, dobrovoljno dajem deo svoje ličnosti da bi se ispitala i druga strana ishrane savremenog čoveka.

Lako je meni bilo preći na ovakav režim, postepeno sam ostavljao jedno po jedno, nikada nisam bio sa viškom kilograma. Jesam izgubio desetak kilograma, ali možda zato, jer sam istovremeno krenuo sa trčanjem, tako da nisam siguran koliko bih sada imao kilograma da nije trčanja, ali jedno znam: moja težina je konstantna u zadnjih godinu i po dana od kad imam digitalnu vagu, i od kad se merim skoro svakog jutra i večeri.
Statistika je veoma moćno sredstvo.

Kažu: možda je to sekta. Ali to uglavnom pričaju oni koji nemaju ni trunke vere u sebi, koji i ne znaju šta je Crkva i Pravoslavlje. A onda se kao sete, da postoje postovi, i to dugi, da postoji strogi post, da postoje isposnici.
Ako je post čišćenje organizma, što ne bih 100% dana bio u strogom postu?

Jedna činjenica iz Knjige postanja: Evo, dajem vam sve bilje što nosi seme po svoj zemlji,
i sva drveta rodna koja nose seme, to će vam biti za hranu.

Stvar je u karakteru, jer najteže je sa okruženjem, da li je ono bliže ili dalje, ali nailazi se često na situacije omalovažavanja, zajedljivosti i podsmeha. A onda se popusti, i čini izuzetak.

Jedan izuzetak, uvek izuzetak.

Da li je neformalno društvo ili slava ili se častimo za nečiji uspeh, ne želim da pokleknem.
Pored brda mesa, ipak dajte mi jednu papriku svežu ili jabuku svejedno.

Enzimi su osnova presne ishrane. To sam prvo pročitao u knjizi Ernsta Gintera, i to je jedina knjiga koju sam čitao o presnoj hrani. Sve ostalo sam čitao sa interneta. Čitao sam ono što sam želeo, a ne ono što mi se nametalo. I dolazio sam konstantno do novih znanja, korigujući malo po malo moj način ishrane.

Čovek, kada je stvoren ( da li Bogom stvoren ili evolucijom ) pretpostavljam nije stao uz šporet i počeo da kuva. Jeo je šta je nalazio u prirodi. I to što je nalazio u prirodi nije odmah stao da priprema, da pravi razne salate i jela. I kada se obraćam ljudima i kažem da želim baš onako da jedem, kao što je to radio čovek pre mnogo vekova mnogi mi se podsmevaju, ali meni to ne smeta.

Stavivši se u ulogu želuca, organa koji treba sve da proradi ono što mi u njega ubacimo, razmišljam; nemoj mu otežavati posao, mešajući hranu. Taman se navikne na jednu vrstu, da je obrađuje; naiđe druga, a onda pomešana sa njom treća i tako dalje. Da niste u koži takvog radnika kome poslodavac za vreme jednog posla, nalazi drugi pa još jedan preko ta dva. Jedem raznovrsno, ali tako što hranu ne mešam.
Napravim pauzu makar i kratku, ali i to je dovoljno. Za sada se moj stomak ne buni.

Kako hranu ne kuvam, a i ne mešam je često kažem da ja u stvari  i ne prljam sudove.
Naravno mislim na tanjire i razne činije. Dovoljan je samo nož.

Četiri bele smrti;  šećer, so, brašno, mast – možda prejako, ali još jedna od prihvaćenih stvari. Ako neko troši šećer to su sportisti. Iako sam to postao pod stare dane ipak je za ekstremni sport, kakav je maraton potrebno dosta šećera. Gledam moje prijatelje, maratonce koji koriste u velikim količinama razne vrste čokolada i sokova, a ja? Samo voće i samo voda, i to ispada dovoljno. Možda se nekom čini neverovatnim, ali to je tako. Doduše ja sam rekreativac. Ne želim, a i kasno je u četrdesetim biti profesionalac.
Profesionalni sport je napor za organizam, a pitanje je, možda je i štetan.

Ako neko ima izvoz soli iz organizma, to su maratonci. Majica je posle trke mokra od znoja, ali se posle izvesnog vremena osuši i naravno pobeli od soli. A kako nadoknaditi tu so koja se sasušila i na licu? Naravno, povrće ima dovoljno soli potrebne čoveku. Kuhinjska so je u skorašnjoj istoriji čovečanstva izvađena iz utrobe zemlje! Kažu da se mora uzimati zbog joda. A ja je već ne koristim deset godina, jer je aksioma četiri bele smrti usvojena kod mene usvojena pre desetak godina. I još nešto; u mestima u kojima se proizvodi so za ljudsku upotrebu, u okruženju i nema baš raskoši od biljaka!

Takvi smo kakvu hranu uzimamo. Činjenica da mi presna hrana daje neku vrstu lakoće, koju ranije nisam imao u tolikoj meri. Istrajnost je kažu osobina biljojeda životinja, za razliku od mesojeda koji su eksplozivni.
 Da li to važi i za ljude? Vreme će pokazati.

 

povratak na presnu ishranu





***

www.acakrstic.com | acajovankrstic@gmail.com | tel. 060 611 4000 | adr. Leonarda da Vinčija 20, 18000 Niš